American Studies
American Studies

UT AMS at ASA 2017

Sun, November 5, 2017
UT AMS at ASA 2017

From Thursday, November 9th to Sunday, November 12th, the American Studies Association will hold its Annual Meeting at the Hyatt Regency hotel in downtown Chicago, IL.  Below is a list of the members of the UT-Austin American Studies community, including graduate students, core faculty, and affiliated faculty, who will be presenting papers and serving on panels at the conference.   The list is in chronological order.

Thursday, November 9th

Carrie Andersen: “War Games: Virtual Drones and the Production of American Empire”
The Imperial Dynamics of Counterinsurgency Warfare
Thursday, November 9th, 8 – 9:45 A.M.
Soldier Field, Concourse Level West Tower

Christine Capetola: “Gimme a Beat!: Janet Jackson, New Musical Technologies, and Vibrationally Breaking the Silences on Black Life in 1980s America”
Black and Latinx Musical Resitances
Thursday, November 9th, 10 – 11:45 A.M.
Atlanta, Ballroom Level West Tower

Cary Cordova – Panelist
Program and Site Resources Committee: Public Art and Activism in US Cities
Thursday, November 9th, 10 – 11:45 A.M.
Comiskey, Concourse Level West Tower

William H. Mosley: “Fugitive Genders and Performed Dissent in Alexis De Veaux’s Yabo.”
Reinventing the Black Literary
Thursday, November 9th, 10 – 11:45 A.M.
Dusable, Third Floor West Tower

Simone Browne – Panelist
Power and Authority in the Era of Trump: A Roundtable on the New American Empire
Thursday, November 9th, 12 – 1:45 P.M.
Regency B, Ballroom Level West Tower

Snehal Shingavi – Panelist
Defying Erasure: Imagining a Palestinian Future
Thursday, November 9th, 12 – 1:45 P.M.
Haymarket, Concourse Level West Tower

Lisa B. Thompson – Chair
Aesthetics in/and African American Cultural Formations
Thursday, November 9th, 2 – 3:45 P.M.
Addams, Third Floor West Tower

Elissa Underwood: “Creative Pedagogies: Storytelling as Revolutionary Practice”
Critical Pedagogies: Storytelling as Revolutionary Practice
Thursday, November 9th, 2- 3:45 P.M.
Gold Coast, Concourse Level West Tower

Nicholas Bloom: “Off Your Asses and Into the Gas Fields: Lessons in Citizenship for Poor White Men.”
Troubling White Nationalism and Whiteness
Thursday, November 9th, 4 – 5:45 P.M.
McCormick, Third Floor West Tower

Janet Davis – Panelist
Rethinking History and Methods in the American Studies Classroom
Thursday, November 9th, 4 – 5:45 P.M.
Wright, Third Floor West Tower

Natalie Zelt: “The Feeling is Real: LaToya Frazier, The Photograph and Fact.”
Alternative Views: Photography, Self-Representation, and Fact in Contemporary American Art and Culture
Thursday, November 9th, 4 – 5:45 P.M.
Gold Coast, Concourse Level West Tower

Friday, November 10th

Christine Castro: “Busters and Beats: Negotiations of Confinement, Public Space, and Identity in Nuestra Familia Music”
Liner Notes on Soundscapes of Memory
Friday, November 10th, 8 – 9:45 A.M.
McCormick, Third Floor West Tower

Briyana D. Clarel: “An Exercise in Unapologetics: Centering Black Queerness as Self-Care and Pedagogy.”
Radical Self-Love as Decolonial Education
Friday, November 10th, 10-11:45 A.M.
San Francisco. Ballroom Level West Tower

Anne Cvetkovich – Panelist
Avery F. Gordon’s The Hawthorne Archive: Letters from the Utopian Margins: A Roundtable
Friday, November 10th, 10 – 11:45 A.M.
Gold Coast, Concourse Level West Tower

Joshua Kopin: “Leave It to Linus: Charles Schulz’s Peanuts and Parents as the Children of the Fifties”
Artifacts of Dissent: Comics and Emotions in Dark Times
Friday, November 10th, 10 – 11:45 P.M.
Hong Kong, Ballroom Level West Tower

Nicole Guidotti-Hernandez – Panelist
Dissenting Documents: A Roundtable on Teaching with Special Collections
Friday, Nov. 10th, 2-3:45 P.M.
Wright, Third Floor West Tower

Amanda Gray – Panelist
The Work that Makes All Other Work Possible: The Pedagogies and Solidarities of Care Work
Friday, November 10th, 4 – 5:45 P.M.
Hong Kong, Ballroom Level West Tower

Saturday, November 11th

Omi Jones: “Resonant Frequencies/Physics and Embodiment”
Dialoguing Physics and Blackness
Saturday, November 11th, 10 – 11:45 A.M.
Addams, Third Floor West Tower

Emily Roehl: “Anti-Pipeline Performance and the Mise-en-scene of Environmental Justice Struggle”
Race, Environmental Justice, and Public Lands
Saturday, November 11th, 10 – 11:45 A.M.
McCormick, Third Floor West Tower

Julia Mickenberg – Panelist
The Russian Revolution at 100: Lessons, Lineages, and Legacies for Radical Practice Today
Saturday, November 11th, 4 – 5:45 P.M.
Skyway 260, Skyway Level East Tower

Robert B. Oxford: “Fracking, Social Justice and Assembling the Eco Counter Archives: Documenting Environmental Activists in Houston”
Teaching Environmental Justice at the Intersections of Activist Practices and Critical Analysis
Saturday, November 11th, 12 – 1:45 P.M.
Field, Third Floor West Tower

Caroline Pinkston: “Remembering Ruby: Akili Academy, Civil Rights Memory, and the Remaking of New Orleans Public Education”
Remembering the 1960s
Saturday, November 11th, 2-3:30 P.M.
Dusable, Third Floor West Tower

Sunday, November 12th

Sequoia Maner: Reviving Tupac Shakur in the #BlackLivesMatter Era: Kendrick Lamar, G-Funk, and the Performance of Dissent”
Three Generations of Funk: Performances of Dissent in Kendrick Lamar, Jessica Care Moore, and Sarah Webster Fabio
Sunday, November 12, 10 – 11:45 A.M.
Skyway 260, Skyway Level East Tower

Shirley E. Thompson – Chair
Visibility, Visuality, and Incarceration
Sunday, November 12th, 12 – 1:45 P.M.
McCormick, Third Floor West Tower

Bookmark and Share